تبلیغات
وبلاگicon
روستای سر سبز شولم - گزارش تصویری از زندگی تالش ها

سایت هواداران داماش گیلان

گزارش تصویری از زندگی تالش ها
تاریخ : جمعه 11 بهمن 1392 | 10:23 ق.ظ | نویسنده :     

 

 

 

مقدمه :

خانه های روستایی منطقه تالش خانه هایی بسیار زیبا و به یاد ماندنی هستند که بخشی از تاریخ و فرهنگ تالش محسوب می شوند. قطعا توجه و ارزش گذاشتن بر این بخش از فرهنگ به زنده نگه داشتن آن کمک شایان خواهد نمود . در این کار تلاش شده است که با معرفی هر چند مختصر شما عزیزان خواننده را با این بخش از فرهنگ مان آشنا سازم . امید است ، این اثر رضایت خاطر شما خوانندکان عزیز  را در پی داشته باشد. نظرات و انتقادات خود را از طریق وب اعلام کنید.

 

برای دیدن مطالب و لینک های مربوطه به ادامه مطلب بروید .

 

 

 

 

ورودی محوطه خانه روستایی :

که در تالشی به آن   بَرَه  می گویند . که ممکن است با توجه به طرح محوطه خانه ها در خانه های روستایی یک یا چند دروازه ورودی را ببینیم . جنس آن از چوب است و عموما از سنگی که بر روی آن سوراخی وجود دارد بعنوان لولا در  این نوع دروازه استفاده می کنند.

               
                                     
                       

نمای خانه روستایی از جلو :

همان طور که در عکس مشاهد می کنید ، در وسط ، در ورودی به خانه است که می تواند در وسط یا در سمت راست یا  چپ خانه ها قرار گیرد. دیوار خانه هم از جنس گل است که هر سال نزدیک سال نو آن را گل مالی یا آلاوَه می کنند. از آهک نیز در ساختار دیوار بیرونی ساختمان استفاده می شود. در طبقه دوم نیز دو اتاق و همینطور نرده های محافظ را در عکس می بینید.

                

 نمای ورودی ساختمان مسکونی از بالا :

در تالشی به اینقسمت از خانه تَجَر می گویند. در این قسمت از خانه که حکم ورودی خانه را دارد ابتدا پاگرد یا محل در آوردن کفش و سپس کف پوش یا موکت قرار دارد. لوازم مورد استفاده در منزل هم قابل مشاهده است. بعد از عور از این قسمت می توان یا به طبقه بالا تلار - یا به اتاق پایین جیرَ   کَه -  رفت .


                           ادامه گزارش در فایل ها . . . 

 

 

 

   گزارش کامل همراه عکسهای زیبای این مجموعه را از لینک های زیر دریافت کنید.فایل پی دی اف با مجموعه عکس ها

 

 فایل پی دی اف

رمز برای دانلود : shoulam.mihanblog.com
طبقه بندی: دانلود تالش، 
برچسب ها: شولم، روستای شولم،  

  • قالب وبلاگ
  • توماس
  • ضایعات